Tass Kohvi

Mati Karmin

Võistlustöö TASS KOHVI kujutab Soome – Eesti rahva igivana sõprust läbi sõbraliku kohvijoomise, mida vastassugupoolte esindajad naudivad. Kohv on olnud jook, mida mõlemal maal esimesena rituaalseks tervituseks pakutakse ja millele on pikk traditsioon. Kohvijoomine jõudis ju eestlasteni ülemöödunud sajandil Soome kaudu tänu vastastikkusele rannakaubandusele; kui Eesti rannamehed naastes Soomest püügi- või kaubaretkelt tõid salakaubana kaasa lisaks soolale ja tikkudele ka kohvi. Nii Soome kui Eesti kodudes võib leida vanu röstimisbrennereid kui ka kohvikanne. Nõukogude okupatsiooni tingimustes oli pakk kohvi lihtsaim ja esmane kingitus, mida külaline Soomest Eesti perele tõi.

Kompositsiooni põhikomponendi moodustab roostevabast terasest sümboolne sild, mis oma keskosas kulmineerub kohvikulauaks. Mõlemal pool lauda on baaripukk, millel istuvad klassikaliselt rõivastatud mees ja naine, nautides kohvi ja teineteise seltskonda; vihje „Viru“ hotelli ehitusele ning järgnevale suurele ja kestva tutvumislainele, mis sadadel juhtudel päädis abieluga – üle lahe!

Figuurid on elusuuruses ja valatud pronksist. Sümboolne sild paikneb ca 3m läbimõõduga betoonist veesilmal, millel autonoomne pumba – ja filtrisüsteem, mis varustab veedüüse „ silla“ servas. Purskkaevu töötades tekitavad haprad veejoad kaudse kujundi tagurpidi pööratud pokaalist, mis vihjab kohvijoojate lähedasemale meelelisele suhtele.

Arvestades Rottermani kvartali täituvust kohvikulaudadega, mille taga koju naasev vennasrahvas veel viimased kohvitassid kummutab, oleks idee igati sobiv ja aitaks kaasa kahe rahva sõprussuhete jätkuvale arengule.

Tihedas urbanistlikus tehiskeskkonnas on taoline kompositsioon lõõgastav detail, hetk puhkuseks ja mõtisklusteks suveperioodil ümbrusesse rajatavate suvekohvikute melus, samuti orientiir transiitsuunal kesklinna ja sadamaterminali vahel. Veemängu jahutav ja kirgastav mõju loob lisaväärtuse intiimsele figuraalkompositsioonile.Esmases lahenduses ei pakuks istepinke, kuna objekt asub transiitteel ja väljak on lahendatud ühtsete, kaasaegse disainiga valgustipinkidega. Tellija soovil lisanduksid neli kaarjat istet ümber purskkaevu.

Ümber veesilma perimeetri paiknevad 4 parketti süvistatud suunatavat valgustit, mis toovad esile veejugade liikumise ja skulptuuride vormid. Ka õhtusel ja öisel ajal mõjub kaunilt valgustatud taies koduselt ja intiimselt.