Head naabrid

Tauno Kangro

Konkursitöö “Head naabrid” idee valimisel lähtusime konkursi eesmärgist, milleks on Eesti-Soome 100. aastapäeva tähistamiseks visuaalselt äratuntava eestlaste ja soomlaste pikaajalist ja viljakat sõprust iseloomustava sümboli leidmine, mis seostuks Eesti ja Soome kultuuri ja ajalooga. Ühtlasi näeb ülesandepüstitus ette, et pakutav konkursitöö peab olema atraktiivne sõnumikandja nii sise- kui välisturistile.

Konkursi monument “Head naabrid” on teostatav kahes versioonis. Mõlemal puhul koosneb monumendi ansambel kahest pronksfiguurist ja graniitbasseinist, viimane sümboliseerib Soome lahte ja selle graniidist serv Eesti ja Soome kaldaid. Basseini serval ehk Soome lahe kallastel istuvad Lennart Meri ja Urho Kaleva Kekkonen – Eesti ja Soome tuntuimad ja auväärsemad presidendid, kes on oma rahva seas omandanud sümboliväärtuse ning tutvustamata äratuntavad mõlema riigi külalistele.

Konkursitööl on kaks versiooni. Esimene versioon – figuurid istumas trapetsikujulise basseini serval – asub Rotermanni kvartali nö väljakualal (vt paigutusplaani planšetil nr 1) ning teine versioon – figuurid istumas ringikujulise basseini serval – asub Rotermanni kvartali nö hoovialal (vt paigutusplaani planšetil nr 2). Figuurid on asetatud nõnda, et nende vahel on silmside, figuurid istuvad justkui keskustelus basseini serval, paljad jalad basseini põhjas 5 kuni 10 cm sügavuses vees. Kogu stseen räägib pingevabast suhtlusest ja tähistab nõnda meie rahvaste tihedat ja pikka koostööd ning sõbralikku läbisaamist.

Basseini põhjas on pisikest lainet ja mulle tekitav seade – liikuv vesi viitab arengule ja edasiliikumisele. Basseini servale graveeritakse eesti- ja soomekeelsed tekstid, monument tekstide sisu ette ei näe, kuid tekstid on soovitatav valida nõnda, et need oleksid iseloomulikud heanaaberlikele suhetele või rõhutaksid tänu heale naabrile. Tekstide sisu võib valida ka rahvahääletuse tulemusena või žürii soovituste järgi.

Konkursitöö kummagi versiooni puhul hõlmab monumendi valguslahendus veealust valgustust basseini põhjas, figuuride suundvalgusteid kiviparketi tasandilt ja suunatud üldvalgustust lähedal asetsevate tänavavalgustuspostide otsast.

Monument on vastupidav ka turistide uudistamisele, basseini servale saab istuda, samuti figuuridele nõjatuda. Nõnda muutub monument atraktiivseks turismiobjektiks ja ideaalseks pildistamise ning enesepiltide keskkonnaks.