Eesti-Soome gloobus

Hannes Starkopf

Meie sõprust ja ühtekuuluvust kujutav teos on kera (kera on üks selliseid väheseid objekte, kus pole ei otsa ega äärt). Ühel pool on Soome ja teisel pool Eesti kontuuridega avad. See sümboliseerib meievahelist avatust omavahelises suhtluses ja sõpruses. See, et piirjooned, kontuurid on erinevas mõõtkavas ei määra suhtumist üksteisesse. Teame seda kasvõi spordi näitel: ikka hüva Suomi! või hyvä Viro!

Alus on silinder, pealt kerge koonus, graniidist. Silindri külje peal tekst lõuna pool soome keeles ja põhjapoolsel osal eestikeelne. Alus oleks pisut rustikaalne, ümarjas, pealt kergelt kumer silinder, käsitsi tahutud. Tekst on väljaulatuv (poleeritud). Teine variant (ehk isegi parem): sepistatud tähtedest koosnev kiri. Need tähed kontrastiks kaasaegse poleeritud, valgustatud metallkeraga ja ühendamaks seda ümbritseva ajaloolise aluspinnaga.

Graniidil on tekst:

100 AASTAT ISESEISVATE HÕIMURAHVASTE SÕPRUST
100 VUOTTA ITSENÄISTEN HEIMOKANSOJEN YSTÄVYYTTÄ

Gloobuse telje kaldenurks on 23,5°, mis on hetkel Maa telje kaldenurk Päikese suhtes. Ilmselt on võimalik panna ka kera pöörlema ümber oma telje, et tekitada gloobuse efekti, 24 tunni jooksul teeb täisringi.